×
امروز شنبه, 01 اردیبهشت,1403 - Saturday, 20 April,2024
شنبه, 07 بهمن,1402

از پیشکسوتان و فعالان بخش کشاورزی استان کردستان تجلیل به عمل آمد؛

تجلیل از مردانی با دست‌هایی به‌سان کویر و دل‌هایی نظیر دریا

سایز متن

پیشکسوتان و فعالان بخش کشاورزی استان کردستان در مراسمی با حضور مسئولان کشوری و استانی مورد تجلیل قرار گرفتند و براساس اعلام استاندار کردستان به این افراد حواله یک دستگاه خودرو سایپا از شرکت زامیاد اهدا شد.

از پیشکسوتان و فعالان بخش کشاورزی استان کردستان تجلیل به عمل آمد؛

تجلیل از مردانی با دست‌هایی به‌سان کویر و دل‌هایی نظیر دریا

 

پیشکسوتان و فعالان بخش کشاورزی استان کردستان در مراسمی با حضور مسئولان کشوری، استانی و همچنین تشکل‌های بخش خصوصی استان همچون اتاق بازرگانی سنندج و خانه کشاورز استان مورد تجلیل قرار گرفتند و براساس اعلام استاندار کردستان به این افراد حواله یک دستگاه خودرو سایپا از شرکت زامیاد اهدا شد.

مشکلات تولید گوشت قرمز و سفید در کشور برطرف می شود

معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم تجلیل از فعالان بخش کشاورزی استان کردستان که در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد، گفت: بازار گوشت سفید در کشور نوسان‌هایی داشته و این مهم آسیب‌هایی به تولیدکننده و مصرف کننده وارد کرده است.

ابراهیم حسن‌نژاد، با بیان اینکه بخش کشاورزی کردستان ظرفیت های فراوانی دارد، اظهار کرد: کردستان در حوزه تولید گندم رتبه بالایی دارد و تبدیل بیش از ۹۶ هزار هکتار از اراضی دیم به آبی اتفاق بسیار خوبی در این استان است.

وی، اراضی دیم برای کردستان را یک فرصت و امکان عالی دانست و افزود: تولید و راندمان بالای تولید در این استان با هیچ استان دیگر قابل مقایسه نیست.

معاون تولیدات وزارت جهاد کشاورزی از تولید بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گوشت طیور در کشور خبر داد و بیان کرد: ساماندهی زنجیره‌های تولید طیور از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی با تاکید براینکه بازار گوشت سفید در کشور نوسان‌هایی داشته و این مهم آسیب‌هایی به تولیدکننده و مصرف کننده وارد کرده است، گفت: یکی از برنامه‌های اصلی در وزارتخانه جهاد کشاورزی تولید گوشت سفید بالاتر از سطح نیاز کشور در راستای ذخیره سازی و صادرات این محصول است.

به گفته حسن نژاد، در بخش تولید تخم‌مرغ اقداماتی انجام شده که موفقیت‌آمیز بوده است، به گونه‌ای که امسال با تولید یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار تن تخم‌مرغ بیش از ۱۰۰ هزار تن تخم‌مرغ به خارج از کشور صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه تولید گوشت فرمز کشور نیز با مشکلاتی روبه رو است، اعلام کرد که بخش قابل‌توجهی از مشکلات در حوزه تولید گوشت قرمز به انجام اقدامات ناسازگار با توسعه روستایی مرتبط است.

حسن‌نژاد بیان کرد:  استان کردستان به ویژه منطقه سارال و حوزه سیروان در زمینه تولید گوشت قرمز ظرفیت های زیادی دارد، بر همین اساس با توجه به ظرفیت خوب استان، جهاد کشاورزی از دامداری روستایی در این منطقه و سایر مناطق حمایت جدی خواهد کر.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورری با تاکید بر ضرورت توجه هرچه بیشتر مسئولان استانی به صنایع تبدیلی و توسعه گاوداری و دامداری در بخش روستایی گفت: حمایت از تولید، اصلاح نژاد و رونق تولید از اولویت‌های مهم در جهاد کشاورزی است.

 

پای هلدینگ‌های ملی به کردستان باز شده است

 

استاندار کردستان در این مراسم گفت: هلدینگ های کشاورزی و دامپروری در حوزه  فرآوری محصولات کشاورزی استان سرمایه گذاری می‌کنند.

اسماعیل زارعی کوشا اظهار کرد: کشاورزی مهمترین بخش اقتصادی استان بوده و این یکی از کم نظیرترین مزیت و استعدادهای این منطقه است.

وی با اشاره به اینکه نقش استان در تامین امنیت غذایی کشور هر سال افزایش می یابد، افزود: در سال زراعی گذشته بیش از ۱۰ درصد تولید گندم کشور در این استان انجام شد.

استاندار کردستان ادامه داد: تلاش کنیم از حوزه‌های مختلف اعم از اخذ مجوزهای لازم برای سرمایه گذاری، تخصیص آب و افزایش اراضی آبی، ظرفیت بخش کشاورزی استان را ارتقا دهیم.

زارعی کوشا بر اجرای طرح تغییر الگوی کشت تاکید کرد و گفت: در حوزه دام و طیور یکی از استان های مولد هستیم که برای افزایش تولید در این بخش برنامه هایی در دست اجرا است.

وی به توافق استان با رییس بنیاد مستضعفان خبر داد و گفت: برای نخستین بار واحد ۲۰ هزار راسی دامداری با سرمایه گذاری این بنیاد در کردستان ایجاد می شود.

استاندار کردستان با بیان اینکه پای هلدینگ های ملی باز شده و سرمایه گذاری هایی در حال شکل گیری است، ادامه داد: با هدلینگ های کشاورزی و دامپروری هم جلساتی داشته ایم و قرار شده در حوزه صنایع تبدیلی به ویژه فرآوری سیب زمینی در استان سرمایه گذاری کنند.

زارعی کوشا بر توجه و معرفی الگوهای کار و موفقیت در رسانه ها تاکید کرد و گفت: به فعالان بخش کشاورزی که در این مراسم مورد تجلیل قرار می گیرند، مجوز و حواله خودرو سایپا از شرکت زامیاد اهدا می شود.

افزایش ۶۰۰ هزار تنی تولید محصولات کشاورزی در کردستان

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کردستان نیز گفت: میزان تولید محصولات کشاورزی استان از ۲.۹ میلیون تن به ۳.۶ میلیون تن در سال جاری رسیده که نشان‌ دهنده افزایش ۶۰۰ هزار تنی است.

 پیمان اسکندری از افزایش ۶۰۰ هزار تنی محصولات کشاورزی در سطح استان کردستان خبر داد و اظهار کرد: میزان تولید محصولات کشاورزی استان از ۲.۹ میلیون تن به ۳.۶ میلیون تن در سال جاری رسیده است.

 

وی از تولید، ۱.۳ میلیون تن گندم در استان خبر داد و افزود: ۱.۲ میلیون تن این میزان گندم تولیدی مازاد بر نیاز بوده و توسط شرکت غله به صورت تضمینی خریداری شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از افزایش ظرفیت سردخانه‌ای استان از ۳۵ هزار تن به ۹۶ هزار تن و افزایش ظرفیت گلخانه‌ای از ۳۰ هکتار به ۶۵ هکتار خبر داد و اعلام کرد: ۲۷۰۰ هکتار از اراضی پایاب سد گاران و حوزه تالاب زریبار و ۵۰۰ هکتار از اراضی پایاب سد گاوشان تاکنون آبی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان خاطرنشان کرد: در شرق استان نیز پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به عنوان پروژه‌های اولویت‌دار اجرایی می‌شود.

اسکندری با اشاره به حوزه شیلات خاطرنشان کرد: دو پروژه مهم این حوزه از جمله فاز دوم مجتمع ماهیان «دیوزناو» با ظرفیت ۱۰۰۰ تنی ظرفیت و مجتمع «آلوز» بانه با ظرفیت ۵۰۰ تنی در دستور کار قرار گرفته است.

 

برچسب ها :
خبر
شنبه, 07 بهمن,1402
کد خبر :
6314
تاریخ انتشار :
شنبه, 07 بهمن,1402
تعداد مشاهده :
77
زمان تقریبی مطالعه :
۵ دقیقه
دسته اخبار : تجارت بازرگانی

تصاویر این خبر


سایر مطالب


رویدادها

جدیدترین اخبار و رویدادهای دنیای اقتصاد

سامانه جامع آموزش
سامانه ایمیل اتاق
سامانه نشریات
سامانه رادیو مجازی
نظرسنجی
ارتباط با ما