اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی سنندج

تحقق خواسته ها منوط به میزان حضور و همکاری فعالان بوم گردی است

با این شرایط گردشگر حاضر به اقامت در واحدهای بوم گردی کردستان نیستند

نشست کمیته «بوم گردی» کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با دستور کار انتخاب رئیس و دبیر و ارزیابی راهکارهای بهبود شرایط کاری فعالان این عرصه برگزار شد.

تحقق خواسته ها منوط به میزان حضور و همکاری فعالان بوم گردی است

معاون رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی سنندج با اشاره به هدف از ایجاد این کمیته گفت: کمیته بوم گردی اتاق بازرگانی سنندج با هدف ایجاد انسجام بخشی به تعقیب مطالبات و رفع موانع این حوزه تشکیل شده اما تحقق خواسته ها منوط به میزان حضور و همکاری فعالان بوم گردی است.

سعید سجادی افزود: آموزش، تامین زیرساختهای عمرانی، تسهیل حضور در نمایشگاههای داخلی و خارجی و تامین تسهیلات بانکی از اهم مطالبات و نیازهای بوم گردی است زیرا این صنعت اخیرا وارد معادلات اقتصادی کردستان شده و برای رونق بخشی به آن نیاز به حمایت های دولتی دارد.

وی تصریح کرد: در جلسات برگزار شده برای افزایش نرخ اقامت، ارگانهای دولتی پیشنهاد هر نفر 150 هزار تومان را دادند اما ما به علت بالا بودن نرخ مواد غذایی، دستمزد نیروی کار و هزینه آب، برق و گاز قبول نکردیم ولی در نهایت ناچار شدیم آن را قبول کنیم زیرا استان ما به علت نداشتن زیرساختهای مناسب حمل و نقل مثل جاده های استاندارد، راه آهن و پروازهای هوایی کمتر مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد بنابراین ناچاریم تا از پایین بودن قیمت پذیرایی به عنوان عامل انگیزشی استفاده کنیم.

سجادی خاطر نشان کرد: در زمینه پتانسیل ها و جاذبه های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و هنری از برتری های منحصر به فرد برخورداریم اما در حوزه زیر ساختها همواره با مشکلات و کمبودهی متنوعی رنج می بریم و از دولت خواستاریم تا این وضعیت را تغییر دهد.

تاثیرات اقتصادی بوم گردی از همه بخشهای صنعتی بیشتر است

عضو کمیته بوم گردی کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی سنندج ضمن تاکید بر حضور فعال مدیران واحدهای بوم گردی گفت: در کنار این حضور باید خود کمیسیون گردشگری و اتاق بازرگانی سنندج نیز از تمام توان و جایگاه قانونی خود برای تحقق خواسته و تامین نیازهای رونق بوم گردی استفاده کنند.

سیمین چایچی افزود: تاثیرات اقتصادی بوم گردی از قبیل ایجاد اشتغال، گردش مالی و افزایش درآمد از همه بخشهای صنعتی بیشتر است و می تواند حجم عظیمی از مشکلات اقتصادی را حل کند.

وی در ادامه اظهار کرد: نیاز اصلی بوم گردی تامین زیرساختهای حمل و نقل، منطقی سازی نرخ، تسهیلات ارزان قیمت، تعیین متولی دولتی و آموزش است.

با این شرایط گردشگر حاضر به اقامت در واحدهای بوم گردی کردستان نیستند

مدیر اقامتگاه بوم گردی «سالیان» انتقاد از رویکرد دولت در زمینه توسعه بوم گردی را نقطه شروع سخنانش قرار داد و تصریح کرد: جدای از ضعف زیرساختها ما نیازهای آموزشی متنوعی در حوزه آموزش روش پذیرایی، یاد گیری زبان انگلیسی، کمکهای اولیه و ارتباط با رسانه ها داریم.

زانکو شریفی افزود: در حال حاضر همه گردشگران شناخت کامل از هتل و مسافرخانه دارند اما در زمینه اقامتگاه بوم گردی فاقد شناخت هستند و ضرورت دارد تا دولت ما را در این راستا یاری دهد.

وی اذعان کرد: با این شرایط گردشگر حاضر به اقامت در بوم گردی نیستند.

متولی صدور مجوز برگزاری موسیقی مشخص نیست

مدیر اقامتگاه «نیشتمان» خواستار رسیدگی دولت به نیازهای صنعت بوم گردی شد و گفت: مهمانان ما خواستار نان محلی هستند اما به علت کمبود آرد مکان تامین آن را نداریم و از دولت می خواهیم که آرد مورد نیاز را تامین کند.

حسن احمدی افزود: وضعیت جاده های روستایی استان چنان نامناسب است که گردشگران دارای خودروهای گران قیمت حاضر به تردد در این راه ها نیستند زیرا علاوه بر آسیب رساندن به خودرو خطرات جانی را هم در پی دارد.

وی خاطر نشان کرد: برای اجرای برنامه های موسیقی نیاز به اخذ مجوز دولتی داریم اما هنوز متولی صدور مجوز مشخص نشده و امکان اجرای این برنامه ها را نداریم.

مدیران اقامتگاه های کردستان باید اقدام به ایجاد ارتباط با واحدهای سایر استانها کنند

مدیر شرکت «ئه وین تور» تغییر رویکرد و روش جذب مسافر توسط واحدهای اقامتی بوم گردی را ضروری دانست و اظهار کرد: اقامتگاه های بوم گردی کردستان هنوز نتوانسته اند از روشهای نوین جذب مسافر استفاده کنند و بیشتر عادت به حاشیه نشینی کرده اند.

چیمن مشیری تصریح کرد: مدیران اقامتگاه های کردستان باید اقدام به ایجاد ارتباط با واحدهای سایر استانها کنند و از این طریق بتوانند به مبادله مسافر کنند.

وی خواستار افزایش سطح همکاری واحدها با رسانه ها شد.

در این نشست آقایان جمیل پاکنژاد و زانکو شریفی به عنوان رئیس و دبیر کمیته بوم گردی انتخاب شدند.