اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی سنندج

انتقاد از عدم اجرای برخی از مصوبات شورای گفتگو

تقویت همکاری دولت و بخش خصوصی و حمایت از تولید و تجارت یکی از اهداف اصلی دولت است

پنجاهمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کردستان با دستور کار ارائه گزارش عملکرد سال 1400 شورای استان، ارائه دستورالعمل نحوه تشکیل و برگزاری جلسات شورا، معرفی اعضای جدید شورای گفتگو، تصویب تقویم برگزاری منظم جلسات شورا و برنامه ریزی برای تغییر کاربری فضاهای مازاد اماکن ورزشی به تجاری به ریاست استاندار کردستان در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار گردید.

انتقاد از عدم اجرای برخی از مصوبات شورای گفتگو

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با اشاره به جایگاه قانونی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در روند توسعه گفت: این شورا به استناد ماده 75 قانون برنامه پنجساله توسعه جمهوری اسلامی ایران، ماده 11 قانون بهبود فضای کسب و کار و ماده 12 قانون احکام دائمی برنامه­های توسعه کشور تشکیل شده تا در حوزه­های مختلف اقتصادی با احصاء مسائل و مشکلات فعالین اقتصادی و ارائه راهکار برای رفع موانع تولید نقش ایفا کند.

سید کمال حسینی افزود: بهبود فضای کسب و کار، ایجاد گفتمان مشترک پیرامون فضای کسب و کار و ایجاد زمینه تعامل سازنده دولت و بخش خصوصی در جهت رفع موانع مخل تولید و اصلاح ساختار اقتصادی هدف اصلی از این نهاد است.

وی خواستار توجه بیشتر به جایگاه شورای گفتگو شد و اظهار کرد: سال 1397 به علت عدم برگزاری جلسات شورا رتبه 30 کشوری را داشتیم، اما خوشبختانه در سال 1399 به رتبه 12 کشوری صعود کردیم ولی امسال با وصف گذشت 3 ماه این اولین نشست است که از آقای استاندار خواستاریم تا توجه بیشتری به شورای گفتگو داشته و برنامه برگزاری منظم نشست های عادی و فوق العاده را در دستور کار قرار دهند.

حسینی تصریح کرد: در سال 1400 بالغ بر 22 جلسه کارشناسی شورا با حضور کارشناسان ادارات دولتی برگزار شد که 21 مورد از مصوبات این جلسات اجرا گردید اهم موارد بررسی شده در نشست های کارشناسی عبارتند از رسیدگی به مشکلات فعالین اقتصادی در مرز بین المللی باشماق، بررسی مسائل و مشکلات صنعت ساختمان استان، پیگیری امهال تسهیلات کشاورزی خسارت دیده ناشی از خشکسالی، بررسی مسائل و مشکلات سامانه جامع روابط کار، بررسی وضعیت اجرای تبصره ماده 23 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار.

وی ضمن انتقاد از عدم همکاری جدی برخی ادارات اعلام کرد: با وصف تاکیدات استانداران قبلی برخی از ادارات حاضر به اجرای مصوبات نشدند که این امر مغایرت کامل با قانون دارد، مشکل دیگر برمی­گردد به عدم وجود تقویم زمانبندی برگزاری جلسات شورا و به تبع آن عدم امکان شرکت نمایندگان قوه مقننه و قضائیه در همه نشست­ها که از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و دستگاه قضایی استان خواستاریم همکاری­های لازم را با شورای گفتگوی استان داشته باشند.

مصوبات کمیته اقتصاد ورزش سال گذشته به علت برگزار نشدن نشست شورای گفتگو بر زمین مانده است

رئیس کمیته اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی سنندج با اشاره به برنامه های اتاق بازرگانی سنندج در راستای شکوفایی ورزش استان گفت: سال گذشته این کمیته مصوبات مهمی در راستای تقویت روند توسعه ورزش استان داشت که به علت برگزار نشدن جلسات شورای گفتگو امکان تبدیل شدن این مصوبات به قانون فراهم نگردید.

ستار کشاورز افزود: ورزش در عصر حاضر تبدیل به صنعت شده و می تواند در حوزه اشتغال، تولید، تجارت و ارز آوری نقش ایفا کند به طوری که در سال 2002 کشورهای ژاپن و کره جنوبی با استفاده از منافع برگزاری مسابقات جام جهانی زیان های ناشی از رکود اقتصاد جهانی را جبران کردند.

بسیاری از هیئت های ورزشی با کمبود منابع مالی برای آموزش و برگزاری مسابقات مواجه هستند

نایب رئیس هیئت یوگای کردستان ضعف مالی و پولی را بزرگترین مشکل حوزه ورزش کردستان نامید و گفت: نبود منابع مالی پایدار و اسپانسرهای قوی سبب تضعیف ورزش استان شده است که نیاز دارد دولت و بخش خصوصی اقدامات جبرانی برای این مشکلات اعمال کنند.

مجید شاه اویسی افزود: برخی از استانهای کشور در راستای ایجاد منابع درآمدی پایدار برای حوزه ورزش اقدام نموده و موجب افزایش نقش ورزش در ارتقاء شاخص های توسعه یافتگی خود شدند.

وی اعلام کرد: در سال 1398 وزارت آموزش و پرورش توانست مجلس را قانع به تصویب قانون تغییر کاربری املاک و فضاهای مازاد به تجاری و معافیت از پرداخت عوارض کرده و از این محل درآمدهای هنگفتی برای تامین نیازهای مالی خود به دست آورند که در سال 1399 وزارت بهداشت هم توانست چنین موفقیتی را کسب کند و اکنون از دولت و مجلس خواستاریم تا وزارت ورزش و جوانان را هم از این قانون بهره مند کنند.

وی اذعان کرد: ما از شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خواستاریم تا اقدامات عاجل برای حوزه ورزش انجام دهند زیرا از یکسو استان دارای فضاهای مازاد فراوان بوده و از سوی دیگر بسیاری از هیئت های ورزشی با کمبود منابع مالی برای آموزش و برگزاری مسابقات مواجه هستند.

اعتبارات دولتی جوابگوی نیاز روند توسعه ورزش نیست

مدیرکل اداره ورزش و جوانان کردستان با اشاره به اهمیت تغییر کاربری فضاهای مازاد به تجاری اظهار کرد: چندین سال است که وزارت ورزش و جوانان پیگیر این موضوع است اما تا کنون موفق به کسب نتیجه نشده است و همه باید این را بدانیم که قانونی شدن این موضوع ناجی ورزش و جوانان از دست کمبود منابع مالی است.

حامد جولایی تصریح کرد: 400 هیئت ورزشی در استان داریم که تنها 4 میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از آنها تصویب شده که به هیچ وجه جوابگوی نیاز روند توسعه ورزش نیست و ضرورت دارد تا برنامه های جبران این کمبود اجرا گردد.

وی در ادامه گفت: ورزش کردستان ظرفیت ها، استعدادها و ورزشکاران مستعدی دارد که با وصف کمبود منابع مالی موفق به کسب مدال های متعددی شده اند برای مثال اشاره می شود به این موضوع که یک ورزشکار کردستانی در مدت یک هفته توانست 3 مدال برتر را به دست آورد اما زمانی که با همراهی استاندار به دیدنش رفتیم متوجه شدیم که خانواده ای 5 نفره هستند و در یک اتاق 20 متری زندگی می کنند.

جولایی افزود: ورزش موجب ایجاد اشتغال، کسب افتخار برای کشور و بهبود شاخص های فرهنگی و اجتماعی می شود و باید مورد حمایت دولت و بخش خصوصی قرار گیرد، هر جا که حمایت واقعی اعمال شده موفق به نمایش برتری در داخل و خارج شده ایم، برای نمونه اشاره می شود به موفقیت های بسکتبال و فوتبال استان که متاثر از حمایت های شرکت های راهیاب ملل و زارع باتری است.

بخش بزرگی از وقت مدیریت استان صرف تشکیل جلسه با نهادهای صنفی و فعالان اقتصادی می شود

استاندار کردستان با تاکید بر رویکرد سازنده دولت در حوزه ارتباط با بخش خصوصی گفت: تقویت همکاری دولت و بخش خصوصی و حمایت بی دریغ از تولید و تجارت یکی از اهداف اصلی دولت است و بخش بزرگی از وقت مدیریت استان صرف تشکیل جلسه با نهادهای صنفی و فعالان اقتصادی و پیگیری حل مشکلات آنها می شود.

اسماعیل زارعی کوشا افزود: برگزاری نشست های شورای گفتگو از این به بعد به صورت منظم و حداقل در ماه یکبار برگزار خواهد شد و پیگیری جدی اجرای مصوبات این نهاد در دستور کار قرار خواهد گرفت اما باید طوری برنامه ریزی شود که نمایندگان مجلس هم بتوانند در این جلسات حضور یافته و از جایگاه قانونی آنها هم استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: در زمینه ایجاد منابع درآمدی پایدار برای ورزش استان باید فراتر از یک پیشنهاد فکر کنیم و برنامه ای طراحی کنیم که همه مشکلات را به صورت دائمی حل کند.

زارعی کوشا خاطر نشان کرد: باید پیوند ورزش و توسعه اقتصادی به ویژه در زمینه گردشگری را متحول کنیم و از این ظرفیت برای معرفی جادبه های گردشگری و پتانسیل های سرمایه گذاری استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: ما همواره برای میزبانی مسابقات ورزشی اعلام آمادگی کرده و هر آنچه که لازم باشد برای کسب موفقیت انجام خواهیم داد.

استاندار کردستان خواستار تشکیل نهادی فراتر از یک سازمان دولتی برای توسعه ورزش شد.

در این نشست علاوه بر معرفی 8 عضو جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کردستان، تقویم زمانبدی برگزاری جلسات شورا، تشکیل کارگروه پیشگیری از جرایم و آسیب­های اجتماعی با مشارکت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان و تشکیل کارگروه ویژه جهت پیگیری  قانون تغییر کاربری املاک و فضاهای مازاد ورزشی تصویب شد.